Akademicki chór "Bel Canto"

Olsztyn (miasto)

Akademicki chór
Miejscowość/gmina
Olsztyn (miasto)
Akademicki chór "Bel Canto" Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie powstał w 1996 roku. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Jan Połowianiuk, adiunkt w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Repertuar zespołu stanowi typowa literatura chóralna od średniowiecznego chorału gregoriańskiego, przez renesansowe motety i madrygały, pieśni wybitnych kompozytorów epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu, aż po kompozycje współczesne. Jest to muzyka zarówno religijna, jak i świecka kompozytorów polskich i obcych. Większość repertuaru stanowią pieśni a cappella. W trakcie dotychczasowych swoich koncertów chór wykonał ponad 180 takich pieśni.

W programach koncertowych zespołu znalazły się również wielkie dzieła muzyki wokalno-instrumentalnej. W ramach współpracy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie chór wykonał: IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, "Stabat Mater" oraz balet "Harnasie" Karola Szymanowskiego, operę "Tosca" G. Puciniego oraz "Traviatę" Giuseppe Verdiego, oratorium "Znalezienie św. Krzyża" Feliksa Nowowiejskiego, musicale "West Side Story" Leonarda Bernsteina i "My Fair Lady" Fredericka Loewego.

Chór "Bel Canto" dotychczas wystąpił na ponad 200 koncertach w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich, to: wykonanie na Jasnej Górze w Częstochowie razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oratorium Feliksa Nowowiejskiego "Znalezienie św. Krzyża", występ w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w cyklu "Interpretacje muzyki chóralnej", światowe prawykonanie "Stabat Mater" Miłosza Bembinowa. Ważnym wydarzeniem w historii chóru było również zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Rosyjskiej Muzyki Religijnej na Litwę. W maju 2005 r w sali koncertowej Filharmonii Białostockiej chór dokonał polskiego prawykonania "Liturgii św. Jana Złotoustego op.41" Piotra Czajkowskiego w trakcie koncertu inaugurującego Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2005. W maju 2006 roku na dziedzińcu zamku w Nidzicy chór dokonał polskiego prawykonania „Requiem gotyckiego” Philipa de Canca.

Chór "Bel Canto" razem z olsztyńskim zespołem "Czerwony Tulipan" wydał płytę pt. "Kolędy". Nagrania chóru znalazły się również na 4 płytach wydawanych przez Fundację "Muzyka Cerkiewna". W 2007 roku ukazała się kolejna płyta zespołu p.t. „Kyrie Eleison”.

Znajdź wykonawcę

 

Dodaj zespół! Skontaktuj się z nami!

Najbliższe koncerty

  • wt. 23
  • śr. 24
  • czw. 25
  • pt. 26
  • sob. 27
  • niedz. 28
  • pon. 29
więcej w serwisie Orientacja.pl »