Babsztyl

Olsztyn (miasto)

Babsztyl
E-mail
zbighofman@wp.pl
Strona www
www.babsztyl.pl
Dane kontaktowe
Zbyszek Hofman
605334011
Miejscowość/gmina
Olsztyn (miasto)
Zespół Babsztyl powstał w 1977 roku. Założyła go dwójka ówczesnych studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku Oliwie, Zbyszek Hofman i Rysiek Wolbach. Melodyjne ballady śpiewane na dwa, charakterystyczne głosy szybko zwróciły uwagę środowiska studenckiego. Udział w festiwalach i przeglądach studenckich, których nazwy brzmią dziś trochę egzotycznie ( YAPA, Sabatar, Tartak, Bakcynalia, Bazuna ) spowodowały wkrótce dużą popularność nowo powstałej grupy. Z tamtego okresu wywodzą się piosenki „Hej, przyjaciele”, „ Kiedy góral umiera” czy „ Ballada o samotności”, nagrodzona również na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

W roku 1980 grupa zakwalifikowała się do „ Złotej dziesiątki” Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki w Toruniu. Był to moment przełomowy w historii Babsztyla ponieważ stanowiło to przepustkę do udziału w koncercie debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Żywiołowo i spontanicznie wykonana interpretacja piosenki „ W siną dal”, rozkołysała amfiteatr opolski. Efektem tego sukcesu była płyta nagrana dla Polskich Nagrań pt. „Szykuj się bracie”, która sprzedała się w 230000 nakładzie.

Dzisiaj byłaby wielokrotnie platynową. Zespół ruszył na trasy koncertowe w kraju i za granicą. Babsztyl występował w NRD, Czechosłowacji oraz wielokrotnie w ZSRR. Szczególne wrażenie na członkach zespołu pozostawiły koncerty w Zachodniej Syberii (Tiumen, Tobolsk czy Megiłon). Zespół gorąco przyjmowany był w Niemczech, Szwecji i Finlandii. Grupa Babsztyl kilkunastokrotnie gościła na Pikniku Country w Mrągowie, gdzie ma stałą i wierną publiczność. Udział w licznych programach telewizyjnych ( Konwój, Punkt Widzenia, Telewizyjna Lista Przebojów) oraz stała obecność na radiowych listach przebojów przyniosła zespołowi dużą popularność. Babsztyl ma również na swoim koncie epizod filmowy.

Muzyka zespołu pojawia się w filmie „Zielone kasztany” w reżyserii Wojciecha Fiwka i w serialu TVP pt. „Akwen Eldorado” W 1993 roku zespół postanowił zawiesić działalność. Zbyszek Hofman zajął się swoim biznesem, a Rysiek Wolbach założył zespół Harlem, który na stałe wpisał się w historię polskiej sceny rockowej. Ale sentyment do tamtego okresu, do śpiewanych piosenek pozostał i w 2006 roku Zbyszek Hofman i Rysiek Wolbach postanowili reaktywować zespół. Dołączył do nich Cezary Makiewicz, który znakomicie uzupełnia brzmienie Babsztyla. W skład formacji weszli również: Piotr Szymański (gitara elektryczna), Zbyszek Chrzanowski (perkusja) oraz Paweł Szustkiewicz (gitara basowa). Doskonale zharmonizowane głosy sprawiają, że Babsztyl jest zespołem rozpoznawalnym na polskiej scenie muzycznej.

Udział w programach telewizyjnych : „ Od przedszkola do Opola” oraz „ Szansa na sukces” udowodnił, że repertuar Babsztyla bliski jest zarówno najmłodszym, jak i dorosłym odbiorcom muzyki. Muzyka zespołu utrzymana jest w konwencji folk, pop i country. 19 grudnia 2010 roku odbyła się premiera najnowszej płyty zespołu pt."Stoji łoset kele drogi", która tym razem jest utrzymana w klimacie folk, a nie country.

Znajdź wykonawcę

 

Dodaj zespół! Skontaktuj się z nami!

Najbliższe koncerty

  • wt. 23
  • śr. 24
  • czw. 25
  • pt. 26
  • sob. 27
  • niedz. 28
  • pon. 29
więcej w serwisie Orientacja.pl »