Fade Out

Olsztyn (miasto)

Fade Out
E-mail
fadeoutband@wp.pl
Strona www
fadeoutband.pl/
Telefon
668 826 768
Miejscowość/gmina
Olsztyn (miasto)
Początków Fade Out należy się doszukiwać na przełomie października i listopada 2008 roku, a nawet wcześniej, kiedy Michał „Baran” Baranowski wpadł na pomysł dogrywania na skrzypcach do stworzonych przez siebie bitów. Traf chciał, że podczas którejś z jego „prób”, do salki wpadł Kuba „qpson” Staniak, który próbował podegrać coś na pianinie. Doszli do wniosku, że brzmi to całkiem nieźle. Kuba oraz Michał należeli razem (i wciąż należą) do Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” – to tam zaczęła się ich znajomość, a całe otoczenie, atmosfera i częste spotykanie się na zajęciach „Kortowa” doprowadziło do ich dalszej współpracy. Salą prób stał się klub ZPiT, mieszczący się w jednym z akademików. Wtedy jeszcze nie przypuszczali, że będą w nim gościć aż do dnia dzisiejszego. Początki były bardzo płodne. Zazwyczaj Michał przynosił jakiś ciekawy „motyw”, następnie wspólnymi siłami z Kubą układali akordy, harmonię, aż w efekcie końcowym powstawała konkretnie brzmiąca i poukładana kompozycja. Takich kawałków powstało około 6, może 7, ale zgodnie uważali, że ich najlepszych „hitem” był ten pierwszy numer – z komputerowo wygenerowanym basem, perkusją i kilkoma innymi smaczkami. Pierwszą okazją, by przekonać się czy znajdzie się ktoś, kto podzieli ich entuzjazm, była andrzejkowa impreza „Kortowa”, odbywająca się „na ich terenie”, czyli w salce prób. Przedstawili się jako „Kubaran” i zagrali „Far Out Beyond Mind”, czyli numer, który powstał jako pierwszy.

- „ Ej, to było świetne! Może pomyślelibyście o innych instrumentach?” – tego typu opinie i komentarze pchnęły ich do poważnej decyzji – poszukiwań perkusisty. Po zorganizowanej akcji dowiadywania się czy „ktoś zna kogoś” okazało się, że mamy chętną osobę do współpracy. Po zaproszeniu na najbliższą próbę zjawił się Andrzej Postek, perkusista rock/metalowej grupy Full Empty Box z Olsztyna. Andrzej okazał się muzykiem z bardzo otwartym umysłem, a o jego poświęceniu świadczy fakt, że od samego początku jego przygody z zespołem używał miotełek perkusyjnych, mimo, że wcześniej nie miał z tą techniką gry do czynienia. Obecność perkusji niewątpliwie dodała istniejącym kompozycjom energii i wiele ciekawych rozwiązań.Po ok. miesiącu docierania się przyszedł czas na pierwszy poważny sprawdzian – występ na Dniach Otwartych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Po raz pierwszy nazwa zespołu pojawiła się na plakacie, i tym razem już nie Kubaran, a Fade Out. Zanikanie, wyciszanie, muzyka bez słów, dźwięki inne niż wszystkie – właśnie te skojarzenia pomogły im wymyślić nową nazwę grupy. Pierwszy koncert oglądała całkiem liczna publika, zgromadzona w Auli Teatralnej Centrum Humanistycznego. Zabrzmiały między innymi „Castaway”, „Slumfrog” oraz „Funk Out”. Stres był, ale o wiele większa była radość – zwłaszcza po wysłuchaniu wielu pochlebnych opinii. 1 kwietnia 2009 roku – data historyczna – z sali prób wyszedł Fade Out, w składzie: Piłkarz, Skejt i Metal (to porównanie wymyślone przez publikę spowodowane totalnym brakiem jakiegokolwiek image’u scenicznego).

Zanim doszło do kolejnego koncertu, w głowach fadeoutowców kołatała już myśl: „Hm, a może by tak znaleźć basistę?”. 23 kwietnia 2009 roku Fade Out gra na Dniach Otwartych Wydziału Humanistycznego swój drugi koncert, a w międzyczasie zaczyna próby z Arkiem „Górkiem” Górskim – znajomym Kuby ze szczycieńskiego projektu metalcore’owego No Shore. Bas zdecydowanie wypełnił „doły” i od tego momentu chłopaki stwierdzili, że wszystko brzmi już kompletnie. W 4 – osobowym składzie Fade Out po raz pierwszy zaprezentował się na imprezie Wydziału Ekonomicznego, a wkrótce potem na zdecydowanie większej imprezie – Kortowiadzie, czyli olsztyńskich juwenaliach. Niewiele później zespół zarejestrował swoje pierwsze demo w domowym studio Marcina Rumińskiego (Shannon). W ciągu dwóch dni zostały zarejestrowane kawałki „Castaway”, „Funk Out” oraz „Slumfrog”, jednakże już po dwóch miesiącach Fade Out wygrał w konkursie Planetafest możliwość nagrania profesjonalnego singla w Batstudio. Kilka miesięcy później w ramach tego pierwszego zespołowego sukcesu, światło dzienne ujrzał nagrany numer „Burn”.Wrzesień, październik oraz grudzień 2009 upłynęły pod znakiem koncertów – Sztum, Iława, Olsztyn, Częstochowa, Dobre Miasto… Jednak muzycy podjęli zgodną decyzję o zatrudnieniu jeszcze jednego brakującego ogniwa – gitarzysty. W taki sposób do ekipy Fade Out dołączył Dawid „Dejwid” Rakowski – znalazł on w zwartych kompozycjach swoją przestrzeń, a w nowych przypieczętował swój profesjonalizm i technikę. Pierwszy koncert z Dawidem odbył się w pubie Carpenter w Olsztynie 6 marca 2010 roku. 26 kwietnia 2010 roku zespół obchodził swoje pierwsze urodziny w Bohema Jazz Club, a wśród zaproszonych gości znalazł się Szerwony Abodus ze Sztumu oraz olsztyńska załoga Transsexdisco. Pod koniec czerwca 2010 roku podczas koncertu w Lidzbarku Warmińskim Górka zastąpił Adam Miller, basista Taxi, kolega Michała ze szkolnej ławy. Chłopaki mieli do siebie muzyczne zaufanie gdyż, jako nastolatkowie mieli okazję grać razem na deptakach Olsztyna i Ostródy. Dobra kooperacja oraz wielki potencjał wniesiony przez Adama na próbach poprzedzających lidzbarski koncert pchnęły zespół do podjęcia decyzji o przyjęciu go na pozycję basisty Fade Out, tym samym zakończyliśmy współpracę z Górkiem, z którym rozstaliśmy się w przyjaznych stosunkach.

Sierpień – listopad 2010 to pasmo drobnych sukcesów w przeróżnych konkursach. II miejsce na Pisz Music Festival, II miejsce na Lidzbarskim Przeglądzie Rockowym, wygrana w konkursie „Granie Na Antenie” organizowanym przez Radio Olsztyn oraz krótki koncert na Gali Miss Polski Studentek w Olsztynie. W międzyczasie Fade Out przymierzał się do nagrania swojej debiutanckiej płyty, w domowym studio stworzonym przez Adama Millera. Nagrania miały miejsce na jesieni i w końcu po wytężonej pracy i ogromnym wsparciu Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, 15 grudnia 2010 w klubie Pinezka Fade Out mógł świętować wydanie debiutanckiej, profesjonalnie wydanej płyty „No Movie Soundtrack”.

O dalszych losach zespołu nie ma sensu tutaj pisać, ponieważ wszystko jest w toku i dzieje się właśnie teraz! Przychodźcie zatem na nasze koncerty i twórzcie historię Fade Out razem z nami. Peace.

Znajdź wykonawcę

 

Dodaj zespół! Skontaktuj się z nami!

Najbliższe koncerty

  • wt. 23
  • śr. 24
  • czw. 25
  • pt. 26
  • sob. 27
  • niedz. 28
  • pon. 29
więcej w serwisie Orientacja.pl »