Black Balloon – Black Balloon (2015)

2016-02-09 09:14:14 (ost. akt: 2016-02-09 09:17:59)

Począwszy od dziś na portalu muzycznym Warmii i Mazur publikować będę również recenzje różnej maści płyt – nie tylko premier wydawniczych, ale także starsze produkcje. Oprócz tego, raz na jakiś czas będę tworzył różnego rodzaju zestawienia w celu ukazania mojego spojrzenia na muzykę – a nuż ktoś wyciągnie z tego trochę dźwięków dla siebie...

Black Balloon – Black Balloon (2015)

Autor zdjęcia: Archiwum zespołu

Na pierwszy ogień idzie debiutancki krążek niedawno poznanej przeze mnie kapeli o nazwie Black Balloon. Pochodzą ze Słupska, a miałem okazję usłyszeć ich na tej samej imprezie, na której występowałem wraz z zespołem w Gdańsku. Muzyka BB to mieszanka rocka, bluesa z odrobiną funku i popu, a całość podana jest w estetyce szeroko pojętej alternatywy. W moim odczuciu materiał ten ma duży potencjał – tak samo jak i muzycy, których ze względu na posiadane umiejętności stać na wiele. Nadto, wokalistka grupy posiada duży atut w postaci bardzo ciekawej barwy, która przy stosowaniu odpowiednich ćwiczeń mogłaby jeszcze mocniej wzmocnić brzmienie jej głosu.

Od muzyków otrzymałem informację, iż materiał, który znalazł się na tej płycie powstał przez ostatnie lata wspólnego grania i należało go w końcu zarejestrować. W mojej ocenie słychać, że piosenki te powstawały w bardzo różnych okresach działalności zespołu. Da się po prostu odczuć, że niektóre z nich mogłyby zostać jeszcze dopracowane. To samo tyczy się niestety tekstów. Z jednej strony słyszymy przewrotne wersy, które na swój sposób są nietypowe i na swój sposób urzekające, jednak momentami ma się wrażenie, że na tekst po prostu zabrakło pomysłu. Takie odczucie miałem słuchając chociażby Kwiaciarni. Piosenka jest lekka i łatwa w odbiorze i na pewno znajdzie wierne grono fanów. W uszy rzuciło mi się jednak delikatne zmanierowanie wokalu obecne w kilku piosenkach. Mimo to, uważam, że elementy te można dopracować z łatwością, a dzięki temu muzyka BB byłaby jeszcze lepsza i przyjemniejsza w odbiorze.

Może głupio tak zaczynać od minusów płyty, jednak teraz możemy skupić się już tylko i wyłącznie na jej mocnych stronach ;) Jeżeli chodzi o zawarte na krążku utwory, to o jego sile stanowią piosenki: Did I, Lad of love, Coffe and wine, Life is just a dream, On her own, Scream, a także Księżyc – czyli piosenka o równie alternatywnym spojrzeniu na warstwę tekstową, jak opisana wyżej Kwiaciarnia. Tu jednak odnoszę wrażenie, że całość jest o wiele bardziej dopracowana i przyjemniej się go słucha. Wskazane kawałki to świetna mieszanka stylistyk i gatunków, przy których dostrzec można osłuchanie i kunszt każdego z muzyków. Minusy zawsze jakieś są, jednak akurat w tych numerach nie rzucają się one w oczy i nie psują efektu finalnego, który uznać należy za bardzo zadowalający. Moim niekwestionowanym numerem jeden na tej płycie jest piosenka Did I.

Co zwraca szczególną uwagę podczas słuchania krążka BB - nie sposób nie dostrzec chyba największego asa, jakiego zespół ma w rękawie. Mowa oczywiście o genialnej basistce Kamili Bilińskiej (Apteka), która nie dość, że brzmi świetnie, to jeszcze idealnie współgra z perkusistą, a linii basowej piosenek nadaje bardzo ciekawych barw i smaków. Gitary i perkusja również spełniają swoje zadanie na wysokim poziomie, jednak jeśli miałbym wskazać najmocniejszy plus zespołu, to będzie to właśnie gra Kamili. Oprócz tego, muszę pochwalić zespół za bardzo ciekawe harmonie wokalne. Obecnie oprócz Klaudii swojego głosu użyczają również Kamila i Daniel (gitarzysta).

Debiutancki album Black Baloon w skali od 1 do 10 ocenił by na 7 z minusem. Z puli zaserwowanych piosenek wiele z nich ma sporo większy potencjał, niż zostało to zaproponowane w wydanym albumie. Mimo to, całości słucha się bardzo sympatycznie. Jest to muzyka naprawdę godna sprawdzenia i polecenia. Warto też wybrać się na koncert grupy, która na żywo brzmi o wiele lepiej.

Niebawem ukaże się pierwszy teledysk Black Baloon do piosenki Coffe and wine. Poniżej prezentujemy jego zapowiedź.

Zajawka klipu:
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB