Olsztyński "Hoboud" - Reaktywacja - Rewelacja !

2015-06-16 17:25:31 (ost. akt: 2015-06-17 22:30:08)

Jako rodowity Warmiak, zawsze zazdrościłem używania gwar w muzyce, artystom ze Śląska, Kaszub... Mimo, iż mój ukochany region — Warmia — nie był zbyt bogaty w muzyków, używających w swych kompozycjach nieco zapomnianej swojskiej gwary Warmińskiej, to też po koncercie w "Galerii Sowa" jestem pełen nadziei. Występ reaktywował istnienie olsztyńskiej grupy "Hoboud", i mam nadzieję, że stan rzeczy się nie zmieni.

Olsztyński Hoboud - Reaktywacja - Rewelacja !

Autor zdjęcia: Hoboud

Od 2009 roku wspaniała grupa artystów - muzyków stara się przywrócić istnienie zespołu "Hoboud". Muzycy związani się też z innymi wspaniałymi projektami muzycznymi.

Choć "Hoboud" miał kilku letnią przerwę, to czas nie został zmarnowany. Koncert reaktywujący zespół, tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że zapotrzebowanie na muzykę z gatunku folk, world, pagan, folk-rock fusion z tekstami gwary Warmińskiej był wyczekiwany z utęsknieniem.

Teksty "Hoboud" są po pod baczną opieką autochtona Edwarda Cyfusa. Powiecie, że każda sikorka swój ogonek chwali, ale uwierzcie, słysząc wokale w gwarze Warmińskiej przy cudownej muzyce grupy "Hoboud" byłem w siódmym niebie. Wyraz prawdziwej muzycznej rozkoszy odczuła też śmietanka artystyczno - muzyczna Olsztyna.

Można? No jasne, że można! A to wszystko dzięki;
Marii Rumińskiej - śpiew, sterownik, akordeon
Agnieszce Symołon - śpiew
Patrycji Napierała - instrumenty perkusyjne
Marcinowi Rumińskiemu - śpiew, mandolina
Marcinowi Drabik - śpiew, nyckelharpa, skrzypce
Sławomirowi Przytuła - gitary akustyczne
Jackowi Fedkowiczowi - bass bezprogowy

Gwoli przypomnienia: Grupa "Hoboud" to laureaci wielu prestiżowych nagród muzycznych, zaś ostatnio w 2015 r. zespół reprezentował Polskę Wschodnią na międzynarodowych Targach EXPO w Mediolanie.

Prześwietna muzyka, wspaniała atmosfera koncertu z żartobliwymi tekstami gwary Warmińskiej, to była kwintesencja tego, na co co od dawna czekałem. Jedynym mankamentem tegoż koncertu było to, iż trwał stanowczo zbyt krótko.

Sławomir Tychek


Tagi: Hoboud muzyka