Exorcism. Zespół prawdziwie międzynarodowy

2014-05-19 15:19:13 (ost. akt: 2014-06-11 08:26:30)

Co wyjdzie z połączania muzyków pochodzących z Serbii, Anglii, Włoch i Stanów Zjednoczonych? Odpowiedź znajdziecie w recenzji Sławomira Tychek, który dziś przygląda się zespołowi Exorcism

Exorcism. Zespół prawdziwie międzynarodowy

Autor zdjęcia: Fot. archiwum zespołu

Cóż mogło mnie skłonić do napisania paru zdań? Przede wszystkim muzyka grupy "Exorcism", której styl jest mym ulubionym i nie chwaląc się, drobna znajomość z głównymi "aktorami" muzycznego teamu Joe i Csabą.

"Exorcism" dzięki internetowi (muzycy publikują tam swoje nagrania) bardzo szybko wchodzi w uszy i pamięć polskich fanów ciężkiego grania. Z racji funkcji eksperta portalu, jest mym obowiązkiem zapoznać szersze grono z... no właśnie (choć ja akurat nie jestem zdziwiony)... międzynarodowym składem zespołu "EXORCISM". Ale jest to tylko i wyłącznie na plus tego zespołu.

CSABA ZVEKAN - przesympatyczny z pochodzenia Serb, niezwykle utalentowany muzyk, kompozytor, producent, multiinstrumentalista (obecnie wokalista Exorcism, wcześniej Raven Lord, Killing Machine ).

JOE STUMP - amerykański gitarzysta i kompozytor, a nawet Pan Profesor, udzielający lekcji gry na gitarze na Uniwersytecie "Berklee School of Music". Poza tym muzyk w ekipach "Exorcism", "Reign of Terror, "Holly Hell" i dość sporo solowo.

LUCIO MANCA - pochodzący z Włoch muzyk, kompozytor, producent, a przede wszystkim gitarzysta basowy i wokalista - "Exorcism", "Raven Lord", Solid Vision".

GARRY KING - angielski perkusista i wokalista. Ekipy "Exorcism", "Achillea" ale też u Joe Lynn Turnera i Jeff Becka. Tak, więc sami widzicie z kim mamy do czynienia.

Muzyka "Exorcism" nawiązuje do stylu Heavy Doom Metal ale nie ucieka od innych odmian ciężkiego rocka. Bazą jest "Black Sabbath", "Judas Priest", "Dio"... niemniej doszukiwałbym się też i innego zacnego zespołu w świecie metalu.

Każdy z muzyków "Exorcism" jest niejako przypasowywany do świetnych i bardziej znanych. Co w pewnym skrócie opisze przy płycie.

No właśnie! Ukazał się ich pierwszy album pt. "I Am God". To może wiele znaczyć.Dla mnie z pewnością nie są czarownikami, nawet wbrew utworowi z płyty "Voodoo Jesus". Wysłuchawszy Ich płytę, chylę moje stare muzyczne czoło dla Csaby Zvekana a dlaczego?

Dlatego, że między innym spowodował "zmartwychwstanie" Ronniego Jamesa Dio, oczywiście można by dopasować do niego też i innych. Przypominają mi się słowa wspaniałego redaktora muzycznego, Marka Gaszyńskiego "Dio ma głos jak moc silników startującego samolotu odrzutowego. To samo odczuwam u Csaby.

Jego głos na płycie jest istną wokalną mocą i magią. Dreszcze Wam przejdą jak tego posłuchacie... oczywiście pozytywne.

Joe Stump... przypasowują go do różnych gitarzystów. Rozumiem, że to za całokształt. Na płycie według mnie Joe zebrał wszystko co najlepsze. Dynamika od Johna Petrucciego, technika od Joe Satrianiego, wszechstronność od Steva Vai i legendę od Ritchiego Blackmore`a, a dodawszy jeszcze muzyczną osobowość to wychodzi, istne gitarowe mistrzostwo świata.

Dodatkowo, niezwykłe doświadczenie muzyczne Lucio i Garre`go wpływa istotnie na brzmienie utworów na płycie. Płyta jest maksymalnie dopracowana do każdego szczególiku muzycznego. To nie jest zwyczajna płyta... to gwiazda na firmamencie muzyki metalowej. To płyta, którą winien mieć każdy szanujący się miłośnik rocka i metalu, aby przeżyć prawie 50 minut cudowności riffów, wokalu, bassu i bębnów na najwyższym światowym poziomie.

Na koniec moja prośba ... Dobrze by było aby "Exorcism" zagościł w Polsce. Wiem, że już mają wielu, bardzo wielu fanów ... a zatem?

Sławomir Tychek


Tagi: Exorcism

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ex! #1398702 | 37.8.*.* 19 maj 2014 19:30

    Niezłe.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz