Szlagiery, rejwach, czyli recenzja Makabundy

2013-11-05 12:55:33 (ost. akt: 2013-11-05 10:13:21)

Szlagiery z okresu międzywojennego? Niecodzienne, przepiękne i kipiące bogactwem kultury i tradycji. Posłuchajcie pierwszej płyty Makabundy.

Szlagiery, rejwach, czyli recenzja Makabundy

Autor zdjęcia: Materiały zespołu

Szlagiery z okresu międzywojennego? Niecodzienne, przepiękne i kipiące bogactwem kultury i tradycji. Posłuchajcie ze mną pierwszej płyty Makabundy.

Płyta „Dla Pani Wszystko” jest nieprawdopodobnie atrakcyjna. Każdy kawałek ocieka wręcz kilkudziesięcioletnią historią i bogatą polską tradycją. Jednocześnie jest to chyba najświeższy projekt muzyczny na rynku, którego po prostu trzeba posłuchać.

Przeczytaj całą recenzję

Makabunda to projekt, który powstał w Częstochowie. Założycielem grupy jest Wojciech Broda Turbiarz, związany wcześniej z zespołem Habakuk. Muzycy w swoich piosenkach nawiązują do utworów wykonywanych w okresie międzywojennym, do twórczości Andrzeja Własta, Henryka Warsa czy Artura Golda.

Płyta „Dla Pani Wszystko” składa się z szesnastu utworów. Pierwsza jest dynamiczna „Katiusza”, która bardzo fajnie wprowadza w nastrój całej płyty. Każdy powinien zwrócić też uwagę na „Salem Alejkum”, w którym gościnnie śpiewa Sztefan Wons. Idealne połączenie instrumentów, charakterystycznego wokalu i międzywojennego charakteru. Ocieka historią, humorem i energią. Ten oryginalny foxtrot skomponował Henryk Wars. Utwór był wykonywany przed wojną przez Zulę Pogorzelską i Eugeniusza Bodo.

„Dla niej wszystko” to udany eksperyment, który łączy różne style, melodie, teksty. Artyści łączą przedwojenny, oryginalny charakter z nowoczesnym wykonaniem. Taka ulica mogłaby lecieć w staromiejskich kamienicach podczas ulicznych festiwali. Wyobraźcie sobie kapelę, która wygrywałaby te melodie. Powrót do korzeni, nauka historii i poznanie cudów naszej kultury.

Marcin Wójcik - więcej tekstów tego autora na blogu Koziolkuj.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB