Już wkrótce Vistula Folk Festival

2013-08-08 13:53:40 (ost. akt: 2013-08-08 13:57:32)

W środę 21 sierpnia Płock na pięć dni stanie się stolicą folku. Podczas Vistula Folk Festival zagrają zespoły z czterech stron świata, będzie można spróbować lokalnych specjałów i kupić wyroby rzemieślnicze, a ulicami miasta przejdą barwne korowody.

Już wkrótce Vistula Folk Festival

Autor zdjęcia: mat. Organizatora

Pierwszego dnia – podczas koncertu otwierającego imprezę – scena Vistula Folk Festival zamieni się w kulturowy tygiel. Wystąpią na niej koncertujące na całym świecie zespoły folklorystyczne: Lipovec ze Słowacji, Radost z Białorusi oraz Ballet Folklórico de Tamaulipas z Meksyku oraz S1 Bisnis Prasetiya Mulya Group z Indonezji. Wspólne koncerty grup będą doskonałą okazją do zapoznania się z kulturą ich krajów. Podczas wszystkich występów publiczność usłyszy i zobaczy tradycyjną muzykę oraz tańce, a także unikalne stroje ludowe.

Nowością w programie festiwalu jest uruchomienie Sceny folk. W piątek, 23 sierpnia, w Parku Północnym posłuchamy grup, dla których inspiracją jest world music. W twórczości zespołu Dikanda odkryjemy wpływy Orientu oraz bałkańskiego i cygańskiego folku. Grupa, która koncertowała m.in. na Montreux Jazz Festival oraz budapeszteńskim Sziget Festival słynie z tego, że zabiera słuchaczy w muzyczne wyprawy po całym świecie. Formacja Drewutnia również proponuje podróż – tym razem jednak bardziej historyczną. Kapela czerpie z muzyki ziem II Rzeczpospolitej. W jej repertuarze są więc zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski. Ostatnim punktem programu Sceny folk będzie koncert zespołu InoRos, który łączy charakterystyczne dźwięki Podhala i Karpat z popową stylistyką.

Sobotnią odsłonę Vistuli zainauguruje korowód złożony z artystów biorących udział w festiwalu oraz widzów. Barwna parada przejdzie ulicami miasta do amfiteatru, gdzie odbędzie się koncert zamykający całą imprezę.

Tegorocznej edycji Vistula Folk Festival towarzyszyć będą działania w Wiosce festiwalowej, gdzie prezentowane będzie rzemiosło ludowe i rękodzieło. Vistula będzie miała także własne „Kino na łące”. W jego repertuarze pojawi się znakomita animacja Kamila Polaka, pt. „Świteź” będącą adaptacją ballady Adama Mickiewicza, a także kultowa komedia „Żona dla Australijczyka” Stanisława Barei, w której wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Festiwal – w niedzielę 25 sierpnia – zakończy ekumeniczna msza święta w płockiej katedrze.

Vistula Folk Festival to nowa formuła popularnego na przełomie lat 60. i 70. Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej. Festiwal był chlubą Płocka, największym i najważniejszym tego typu wydarzeniem, na którym gościli wybitni twórcy i artyści ludowi. Wskrzeszony po latach pod nową nazwą rozszerzył swój zasięg. Dziś Vistula nie tylko pielęgnuje polską tradycję, ale również przybliża publiczności bogactwo nieznanych kultur.


Vistula Folk Festival, 21-25 sierpnia 2013, Płock - Park Północny i amfiteatr
wstęp na wszystkie wydarzenia wolny; na koncert w amfiteatrze 24 sierpnia obowiązują bezpłatne zaproszenia dostępne w POKiS

PROGRAM II Vistula Folk Festival

21 sierpnia (środa)
godz. 19 - 22 - Koncert otwarcia z udziałem zespołu folklorystycznego LIPOVEC (Słowacja), S1 Bisnis Prasetiya Mulya Group (Indonezja), Ballet Folklórico de Tamaulipas (Meksyk), ROMANASUL (Rumunia), RADOST (Białoruś), ZPIT WISŁA, HZPiT Dzieci Płocka.
Miejsce: Park Północny (Podolszyce Północne). Wstęp wolny.

22 sierpnia (czwartek)

godz. 20.30 - 23.30 – „Kino na łące” – plenerowe pokazy filmów „Świteź” i „Żona dla Australijczyka”.
Miejsce: Park Północny (Podolszyce Północne). Wstęp wolny.

23 sierpnia (piątek)
godz. 17 – Scena Folk - koncert z udziałem zespołów: Dikanda, Drewutnia, InoRos oraz kapel zespołów uczestniczących w II VFF i zespołów regionalnych z okolic Płocka.
Miejsce: Park Północny (Podolszyce Północne). Wstęp wolny.

24 sierpnia (sobota)
od godz. 17 – Korowód ulicami Płocka
Miejsce: Nowy Rynek – amfiteatr

godz. 19 - 22 – Koncert zamknięcia
Miejsce: amfiteatr. Wstęp wolny (na podstawie zaproszeń dostępnych w POKiS).

25 sierpnia (niedziela)
godz. 10 – ekumeniczna msza święta z udziałem zespołów folklorystycznych w ramach II Vistula Folk Festival / Nadwiślańskiego Festiwalu Folklorystycznego. Miejsce: katedra.

Imprezy towarzyszące: Wioska festiwalowa na Podolszycach Północ - prezentacja rzemiosł, jadła i rękodzieła.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB