Ray Manzarek z The Doors nie żyje

2013-05-21 07:46:42 (ost. akt: 2013-05-21 09:50:32)

Współzałożyciel zespołu The Doors Ray Manzarek nie żyje. Zmarł na raka w wieku 74 lat w szpitalu w miejscowości Rosenheim w Niemczech.

Grający na instrumentach klawiszowych Ray Manzarek był z pochodzenia Polakiem. W 1965 roku razem z wokalistą Jimem Morrisonem założył jeden z najsłynniejszych zespołów w dziejach muzyki rockowej - The Doors. Klasyczny skład grupy tworzył jeszcze gitarzysta Robby Krieger.

Karierę zespołu przerwała przedwczesna śmierć Jima Morrisona. Ray Manzarek i Robby Krieger nagrali jeszcze razem dwie płyty, na których sami śpiewali partie wokalne, ale nie udało się im utrzymać popularności i zespół w 1973 roku przestał istnieć.

Po rozpadzie The Doors, Ray Manzarek brał udział w wielu muzycznych projektach. Współtworzył zespół Nite City, wydał kilka płyt solowych, współpracował też między innymi z Philipem Glassem i Iggym Popem. Napisał również wspomnienia z czasów grania w The Doors.

W 2002 roku wrócił do grania na żywo piosenek zespołu. Razem z Robbym Kriegerem i różnymi wokalistami jeździli na trasy koncertowe po całym świecie jako The Doors of the 21th Century.

IAR/rtrs/AFP/spin.com/kry/dabr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB