Mela Koteluk zwycięzcą tegorocznych Fryderyków

2013-04-26 09:46:31 (ost. akt: 2013-04-26 09:49:48)

Dwa Fryderyki dla Meli Koteluk - za debiut roku i dla artystki roku. Piosenkarka jest największą zwyciężczynią tegorocznych nagród polskiego przemysłu fonograficznego.

Mela Koteluk zwycięzcą tegorocznych Fryderyków

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Mela Koteluk była zupełnie zaskoczona wyróżnieniami. Przyznaje, że na rynku muzycznym działa już od wielu lat, ale ostatni rok był rzeczywiście wyjątkowy. Przyznaje też, że przez lata działalności nie zawsze było kolorowo.

Album roku nagrał zespół T.Love. Muńka Staszczyka cieszy, że Akademii najbardziej spodobała się płyta "Old is Gold", szczególnie że konkurencja w tej kategorii była duża. On sam wysoko cenił dzieła zespołu Hey i Marii Peszek. Przyznał jednak, że cieszy się ze statuetki, szczególnie że zespół bardzo napracował się nad płytą.

Najlepszym utworem okazała się piosenka "Varsovie" Moniki Brodki. Artystka trochę się zdziwiła, że zwyciężyła piosenka, która nie jest po polsku.

Kapituła wręczyła też wyróżnienia dla Cyfrowych Piosenek Roku, czyli utworów najczęściej ściąganych w sieci. W tym roku były to „Tak blisko” Rafała Brzozowskiego oraz Ai se eu te pego” - Michela Telo.

Paweł Łukaszewski został artystą roku w muzyce poważnej. Kompozytor, dyrygent i pedagog nie wie czym przekonał do siebie Akademię Fonograficzną. Szczególnie, że nominację w tej kategorii mieli naprawdę wielcy muzycy. Osobiście przyznał, że on od lat robi swoje - komponuje i wydaje muzykę sakralną. Traktuje to jako swoją misję i sposób na życie. Paweł Łukaszewski po cichu liczy, że Fryderyk dla artysty roku otworzy przed nim jakieś nowe furtki.

W kategorii muzyki poważnej wręczono jeszcze dwa Fryderyki. Otrzymali je Bartek Nizioł i Paweł Andrzej Mazurkiewicz za wykonanie "Works for Violin & Piano" Karola Lipińskiego, Rafała Blechacza za płytę "Debussy, Szymanowski".

Henryk Miśkiewicz, Atom String Quartet, Piotr Damasiewicz DAMAS i Interplay Jazz Duo to laureaci tegorocznych Fryderyków w klasie Muzyka Jazzowa. Nagrody rozdano kolejno w kategoriach artysta roku, album roku oraz dwie statuetki dla debiutantów.

Józef Skrzek, Tomasz Szukalski i Jan Ekier otrzymali w tym roku złote Fryderyki. To tych ludzi Akademia Fonograficzna uhonorowała nagrodami za całokształt twórczości.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Szwarbuła/sk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB