Reggaeland w Płocku. Będzie się działo

2013-04-25 10:47:05 (ost. akt: 2013-04-25 10:47:31)

Aż dziesięciu wykonawców dołącza do programu festiwalu Reggaeland w Płocku. Na imprezie pojawią się m.in. niemiecki wokalista Dr. Ring Ding, popularny polski twórca reggae i raggamuffin Pablopavo oraz sound system Tisztelet.

Reggaeland w Płocku. Będzie się działo
Działający na scenie reggae od 1987 roku Dr. Ring Ding nie tylko płynnie porusza się pomiędzy reggae, dancehallem i ska, ale też śpiewa w kilku językach: po angielsku, niemiecku, francusku i w patois. Grywa koncerty zarówno z zespołem, jak i klubowe imprezy z sound systemami. W ciągu ponad dwóch dekad kariery zyskał miano jednego z najciekawszych eksperymentatorów reggae na scenie europejskiej. Na koncie ma współpracę z wieloma gwiazdami jamajskich rytmów, m.in. Lordem Tanamo, Derrickem Morganem, Laurelem Aitkenem. Wiele z jego utworów stało się międzynarodowymi hitami, które dotarły nie tylko do publiczności reggae. Największe z nich to „Doctor’s Darling”, „Ruff like a Rock” oraz „Ring of Fire”oraz „Get the Ring”.

Obok Ring Dinga na scenie soundsystemowej Reggaelandu wystąpi czołówka polskich (choć nie tylko) muzyków kojarzonych z mocniejszym, często tanecznym reggae i dancehallem, m.in. 27 Pablo - współzałożyciel i członek popularnego składu Dancehall Masak-Rah, niemiecko-szwedzki skład City Lock, jeden z najdłużej działających polskich sound systemów, założony w 1994 roku Obora Rekords oraz czteroosobowy, dancehallowy skład Splendid Sound.

Jednym z największych wydarzeń na scenie soundsystemowej będą obchody 10-lecia istnienia składu Tisztelet. To jeden z najpopularniejszych polskich sound systemów. Muzycy w swoich setach prezentują pełny przekrój muzyki jamajskiej. Imprezy Tisztelet to balans pomiędzy nawijkami Earla Jacoba, a selekcją jamajskich singli w wykonaniu Luszjano. Tego samego wieczora na Reggaelandzie pojawi się inny popularny duet - Cian Finn i Radikal Guru. Urodzony we wschodniej Irlandii Cian Finn przez ponad siedem lat był wokalistą zespołu Intinn. Wraz z grupą zdobył w 2010 roku wyróżnienie Best Upcoming Reggae Act in UK and Ireland. W swoich solowych projektach inspiruje się nie tylko reggae, ale też soulem i bluesem. Radikal Guru to jeden z najbardziej znanych polskich producentów muzyki dubstep i dub. Jego rozpoznawalny styl przepełniony jest wpływami roots reggae, uk steppers oraz muzyki dalekiego wschodu.

Jak co roku na Reggaelandzie nie zabraknie także Pablopavo, jednego z najważniejszych, jeśli nie najważniejszego reprezentanta sceny reggae w Polsce. Wokalista ostatnio występował na festiwalu ze swoim popularnym składem Vavamuffin a także nietypowym projektem Pablopavo i Praczas. W tym roku wraz z Diego Cichym Donem pojawi się w roli nawijacza rozkręcającego imprezę na scenie soundsystemowej.

Do tej pory w programie Reggaelandu potwierdzono występy: Shaggy'ego, Kena Boothe'a, grupy The Selecter, Jahcoustixa, Richiego Stephensa, St. Petersburg Ska-Jazz Review oraz kilkunastu polskich wykonawców. Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta Płocka oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Reggaeland 2013, Płock, plaża nad Wisłą, 12-14 lipca, karnety: 40 zł z polem namiotowym gratis (w przedsprzedaży), www.reggaeland.eu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB