Reggaeland: Znamy kolejne gwiazdy!

2013-04-11 11:00:00 (ost. akt: 2013-04-10 18:43:42)

Jamajski wokalista r'n'b i dancehall Richie Stephens oraz kultowy rosyjski zespół St. Petersburg Ska-Jazz Review to kolejni ogłoszeni zagraniczni wykonawcy festiwalu Reggaeland w Płocku. Polski skład uzupełnią Ras Luta oraz Mr. Bayerman.

Reggaeland: Znamy kolejne gwiazdy!
Richie Stephens to podwójny zdobywca statuetki Grammy. Zdobył je wraz z grupą Soul II Soul, z którą występował we wczesnych latach 90. Był związany z kultową wytwórnią Motown z Detroit. Stephens w czasie swojej kariery płynnie przemieszcza się pomiędzy różnymi gatunkami muzycznymi: reggae, ska, dancehall i r'n'b. W ostatnim czasie w jego muzyce pojawia się coraz częściej współczesny gospel. Jamajczyk wylansował kilka hitów, które dotarły nie tylko do Stanów Zjednoczonych, ale też Europy, trafiając w Wielkiej Brytanii na UK Singles Chart. Najpopularniejsze z nich to "Legacy" oraz "Come Give Me Your Love".

[youtube]www.youtube.com/watch?v=I1awv484hOw[/youtube]

Rosyjska formacja St. Petersburg Ska-Jazz Review to niejako muzyczne przeciwieństwo Stephensa. Grupę założyli w 2001 roku w Petersburgu muzycy Spitfire, słynnego rosyjskiego ska-punkowego bandu, we współpracy z członkami afro-karaibskiej grupy Markscheider Kunst. W 2002 roku ukazał się debiutancki album zespołu. Wkrótce po jego wydaniu do grupy dołączyła amerykańska wokalistka Jennifer Davis a zespół rozpoczął pracę nad kolejnym albumem "Too Good To Be True", który ukazał się w 2004 roku. Płyta została wydana w Rosji za sprawą wytwórni Shnur’OK należącej do Siergieja Sznurowa, lidera i wokalisty grupy Leningrad. Zespół nagrał także koncertowy album "Live at Red Club", który trafił do sprzedaży pod koniec 2006 roku.

[youtube]www.youtube.com/watch?v=v3dpG0Ty0wQ[/youtube]

Tegoroczny Reggaeland nie mógłby odbyć się także bez Ras Luty. To bodaj najbardziej rozpoznawalny wokalista sceny reggae w Polsce, od 8 lat związany z supergrupą Eastwest Rockers. Na początku marca 2013 roku ukazała się bardzo dobrze przyjęta, druga solowa płyta Luty "Uratuj siebie". Odpoczywając od eksperymentów muzycznych, z których znana jest ekipa Eastwest Rockers, muzyk zrobił bardzo spójny i szlachetny brzmieniowo album, mocno akcentujący brzmienia żywych instrumentów, ze świetnie wyprodukowanymi wokalami. Osadzony w tradycji reggae materiał nawiązuje do muzyki roots i rub-a-dub - klasycznych jamajskich brzmień, które głos Ras Luty w naturalny sposób spaja z bardziej nowoczesnymi akcentami elektroniki i r'n'b. Ostatni z puli czwórki ogłaszanych właśnie wykonawców, Mr. Bayerman to polski producent mający na koncie pracę ze światowymi gwiazdami muzyki jamajskiej, m.in. Beenie Manem. Porusza się w obszarze od korzennego reggae, po mocny dancehall. Jego autorski set na Reggaelandzie będzie premierowym występem producenta przed publicznością.

Do tej pory w programie Reggaelandu potwierdzono występy: Shaggy'ego, Kena Boothe'a, grupy The Selecter, Jahcoustixa oraz kilkunastu polskich wykonawców.

Reggaeland 2013, Płock, plaża nad Wisłą, 12-14 lipca, karnety: 40 zł z polem namiotowym gratis (w przedsprzedaży), www.reggaeland.eu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB