Szczecińskie nagranie "Verbum nobile" najlepszą płytą świata

2013-03-18 21:07:22 (ost. akt: 2013-03-18 13:53:11)

Polska płyta - najlepsza na świecie. Muzycy ze Szczecina odbiorą dziś w Mediolanie nagrodę International Classical Music Awards, największe wyróżnienie w świecie muzyki klasycznej.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: http://www.sxc.hu/

Płyta z nagraniem opery "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki w wykonaniu i realizacji szczecińskiej Opery na Zamku została uznana za najlepszą operową płytę roku 2012. Niezależni dziennikarze z 13 krajów orzekli, że szczecińskie nagranie jest lepsze niż realizacje operowe Orkiestry Symfonicznej BBC czy Deutsche Gramofon.

- O prestiżu tej nagrody świadczy procedura jej przyznawania - podkreśla dyrektor szczecińskiej Opery na Zamku Angelika Rabizo. Przypomina, że dziennikarze branżowi, którzy piszą jako krytycy w najważniejszych magazynach muzycznych, obserwują rynek fonograficzny w danym roku. Wskazują, która płyta jest ich zdaniem tą najlepszą. Jeśli dwóch dziennikarzy wskaże tę samą płytę, wówczas płyta otrzymuje nominację.

Podczas dzisiejszych uroczystości w Mediolanie zaplanowano koncert galowy z udziałem zwycięzców International Classical Music Awards i orkiestry LaVerdi pod batutą Johna Axelroda.

"Verbum nobile" w wykonaniu chóru i orkiestry Opery na Zamku pod batutą Warcisława Kunca ma również szansę na zdobycie Fryderyka. Płytę nominowano w kategorii "Album Roku - Opera, Operetka, Balet". Laureata nagrody Akademii Fonograficznej poznamy 25 kwietnia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marta Zabłocka/Szczecin/dabr
Tagi:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB